baner dofinansowanie UE

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Poszukując miejsca noclegowego w hotelach z pewnością nie raz mogliśmy się natknąć również na oferty hosteli. Są to obiekty także oferujące noclegi i usługi im towarzyszące, jednak w innym niż hotel zakresie i standardzie. Inne są też zasady funkcjonowania obu typów placówek. Dziś przedstawiamy podstawowe różnice między hotelem a hostelem.

Po pierwsze – cena

Pierwszą podstawową różnicą jest cena za usługę: hostel jest placówką oferującą ceny wyjątkowo atrakcyjne, ale kosztem zakresu oferowanych usług i komfortu pobytu. Hostel zwykle nie oferuje wielu udogodnień, nie ma usług dodatkowych, restauracji czy własnego parkingu, koszty utrzymania budynku są więc niższe. To zaś przekłada się na niską cenę za nocleg. Przekłada się to również na odmienną niż w hotelach grupę docelową gości.

Po drugie – oferta

Zakres oferty to najważniejsza różnica pomiędzy hotelem a hostelem. To, co oferuje hotel to noclegi w indywidualnych pokojach hotelowych. Hostel proponuje łóżka: noclegi odbywają się w pokojach wspólnych (czasem nawet wieloosobowych), gdzie poza przestrzenią do spania dzieli się także kuchnię, łazienkę czy przedpokój. Oczywiście – warto w hostelu zapytać o ofertę prywatnych pokojów na wynajem, bo jest to popularne rozwiązanie w tego typu miejscach. Z ofertą wiąże się także zakres i charakter oferowanych udogodnień. W pokoju hotelowym znajdziemy pościel, ręczniki, z reguły też kosmetyki do ciała, w cenę pobytu często wliczony jest także posiłek lub posiłki (przynajmniej śniadanie). W hostelach śniadanie jest opcjonalne i płatne, dostępne za to są kuchnie do samodzielnego przygotowywania posiłków.

Po trzecie – udogodnienia

Hotele przeważają nad hostelami w zakresie świadczonych usług. Jak już zostało to powiedziane, oferują wyższy komfort pokojów i większą dostępność wyposażenia ułatwiającego nocleg. Ale hotele oferują również całą paletę udogodnień, których w hostelach nie spotkamy, bądź spotkamy rzadko. W hotelach spotkamy np. wypożyczalnie sprzętów sportowych i turystycznych, strefę Wellness-SPA, basen, siłownię etc. Hotel prowadzi też szerszy zakres usług dla większej grupy klientów: ma sprofilowane oferty i udogodnienia także dla biznesu (organizacja konferencji, szkoleń, rekrutacji i innych) czy osób poszukujących miejsca na własną imprezę okolicznościową (organizacja wesel, balów, chrzcin, komunii itp.). Hotel wreszcie daje gwarancję na jakość świadczonych przez siebie usług – by otrzymać klasyfikację musi spełnić określone kryteria, które są sprawdzane i waloryzowane.