baner dofinansowanie UE

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

W Polsce nie brakuje wspaniałych miast z wielowiekową tradycją i licznymi perłami architektury, a jednym z najważniejszych z nich jest Gdańsk. Jego początki sięgają X wieku, kiedy to zaczął się tam tworzyć gród, a zarazem zespół portowy. Od tego czasu miasto stale się rozwijało, będąc ważnym punktem kupieckim na mapie naszego kraju. Dzięki długiej i ciekawej historii obfituje ono w liczne zabytki i jest obowiązkowym punktem programu każdego turysty. Dowiedz się, jak lepiej zwiedzać Gdańsk – na własną rękę czy z przewodnikiem.

Co zobaczyć w Gdańsku?

Gdańsk to dobra propozycja zarówno na weekend, jak i na dłuższe wakacje. Bogactwo zabytków, klimatycznych miejsc i atrakcji w okolicy sprawia, że nie sposób się tam nudzić. Z pewnością warto wyruszyć Drogą Królewską, jaką niegdyś wyznaczał Długi Targ. A tam będzie czekać na nas słynna fontanna Neptuna, wspaniały Dwór Artusa, Złota Kamieniczka i znajdująca się na końcu Zielona Brama. Warto się również udać się do Muzeum Bursztynu lub też poświecić czas na zwiedzanie strzelistego Ratusza Starego Miasta. Obowiązkowym punktem do odwiedzenia jest także Bazylika Mariacka. Nie sposób także nie zapoznać się z urokliwymi widokami nad Motławą, zaczynając od Mostu Zielonego, kończąc natomiast na Wyspie Spichrzów. 

Ciekawą propozycją jest także zdobycie Korony Starego Gdańska. Mianem tym nazywanych jest osiem punktów widokowych. Składają się na nią: Wieża Ratusza Głównego Miasta, Wieża Więzienna Muzeum Bursztynu, Wieża Kościoła św. Katarzyny, Wieża Bazyliki Mariackiej, Wieża Twierdzy Wisłoujście, Wieża Przyrodników Muzeum Archeologicznego, Góra Gradowa – Centrum Hewelianum oraz Latarnia Morska w Nowym Porcie. Miłośnicy zwiedzania mogą kupić specjalną książeczkę, a w każdym punkcie zdobyć pieczątkę. Odwiedzenie wszystkich punktów pozwala im uzyskać zaszczytne miano Zdobywcy Korony Starego Gdańska. 

Jak zwiedzać Gdańsk?

Sposobów zwiedzania Gdańska jest wiele, zarówno jeśli chodzi o środki transportu, jak i sposób poznawania miasta. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań są własne nogi lub też komunikacja miejska. Szczególnie popularna jest Szybka Kolej Miejska, która pozwoli sprawnie poruszać się pomiędzy Gdańskiem, Gdynią i Sopotem. Oprócz tego istnieją także mniej standardowe sposoby podróżowania, które są jednak niezwykle urokliwe i zapewniają dodatkowe atrakcje. Mowa tutaj chociażby o rikszach, które w sezonie z pewnością będą krążyć po malowniczych uliczkach Starówki. 

Druga kwestia, jaką trzeba rozważyć, planując wyprawę do Gdańska jest sposób zwiedzania. Wiele osób decyduje się robić to na własną rękę. W takim przypadku warto jednak zaopatrzyć się w przewodnik turystyczny, który przybliży nam historię najbardziej znanych obiektów. Coraz popularniejsze jest także zwiedzanie z przewodnikiem. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że poznamy nie tylko ogólnie odstępne wiadomości na temat danych miejsc, ale i wiele ciekawostek czy legend. Można zdecydować się na wynajęcie przewodnika tylko dla siebie lub też skorzystać z darmowej oferty przygotowywanej w sezonie przez lokalne stowarzyszenia i instytucje. Tematyczne spacery organizowane w wakacje są doskonałą okazją, aby dokładniej poznać Gdańsk.

Gdańsk to miasto, które powinno się znaleźć na mapie każdego turysty. Można w nim zobaczyć wiele wspaniałych zabytków i cieszyć się towarzystwem Bałtyku, a jednocześnie zwiedzać go w sposób dostosowany do różnorodnych preferencji. Dla jednych będzie to zwiedzanie na własną rękę, inni zaś chętniej wybiorą się na spacer z przewodnikiem.