baner dofinansowanie UE

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Jadąc na wakacje, w podróż biznesową czy zwyczajnie na krótki pobyt do innej miejscowości często zastanawiamy się, jakie miejsce do noclegu wybrać. Możliwości jest niemało, oferty noclegów posiadają wszak motele, zajazdy, hostele, schroniska, pensjonaty, do dyspozycji są również prywatne kwatery. Najpopularniejszym dziś rozwiązaniem wciąż jednak pozostaje wynajęcie pokoju hotelowego, ale coraz silniejszym segmentem rynku usług hotelarskich są apartamenty na wynajem. Spojrzymy więc na cechy pokoju hotelowego i apartamentu oraz przedstawimy najważniejsze różnice pomiędzy nimi. Zapraszamy do lektury.

Pokoje hotelowe: szeroki wachlarz usług

Pokoje hotelowe to miejsca oferowane przez placówki zajmujące się świadczeniem usług hotelarskich, przede wszystkim o charakterze noclegowo-gastronomicznym. Usługi te regulowane są ustawowo, zaś jakość ich świadczenia podlega regularnemu nadzorowi i kategoryzacji. Hotelowe gwiazdki są tu dobrym wskaźnikiem, poinformują gościa m.in. o rodzaju wyposażenia pokoju, zakresie udogodnień oraz dostępności poszczególnych usług. Planując nocleg w hotelu możemy wybrać dla siebie określony pokój (poprosić o zmianę, gdy z jakichś przyczyn dane pomieszczenie nie spełnia naszych wymogów), liczyć na śniadanie (często wliczone w cenę pobytu) oraz skorzystać z szeregu usług dodatkowych, jak wizyta na basenie, strefie SPA czy siłowni. Hotele z założenia oferują też usługi gastronomiczne, kupując w nich nocleg można więc pożywić się w hotelowej restauracji, a na życzenie obsługa dostarczy posiłek wprost do naszego pokoju. Ciepłego posiłku raczej na pewno nie przygotujemy w pokoju, bo nie jest on do tego celu przystosowany – brak tam kuchni. W hotelowym pokoju za to na gościa będą czekać ręczniki, zestaw środków higienicznych, samo pomieszczenie będzie również regularnie sprzątane przez serwis hotelowy, do którego można na bieżąco zgłaszać wszystkie potrzeby lub problemy. Nasz samochód zaparkujemy na hotelowym parkingu, a za całą opiekę uiścimy jednak wyższą niż w przypadku wynajmu apartamentów cenę.

Apartamenty: mniej formalności, więcej wolności

Tymczasem coraz większą popularnością na rynku usług hotelarskich cieszy się wynajem apartamentów. Rozwiązanie to oferuje gościowi sporo korzyści, więc sięgają po nie również… placówki hotelowe, które w ten sposób poszerzają ofertę i zwiększają dostępną pulę miejsc noclegowych. Generalnie jednak apartament to prywatny lokal mieszkalny (lub nawet cały budynek) przystosowany do wynajmu krótkoterminowego. Apartament zagwarantuje gościom dużą dozę prywatności i swobody – w dużym stopniu przypomina bowiem dom z jego nieformalną atmosferą.

Apartament na wynajem powinien obejmować przynajmniej dwa pokoje (sypialnia plus salon, nierzadko luksusowo wykończone), a pomieszczenia powinny być w pełni wyposażone we wszystkie niezbędne do tego celu sprzęty oraz przedmioty. W kuchni znajdziemy lodówkę, kuchenkę oraz garnki, sztućce i zastawę stołową, do dyspozycji jest też łazienka, pralka, żelazko i deska do prasowania, suszarka do włosów i stojak do suszenia bielizny. W razie potrzeby ugotujemy sobie posiłek lub zrobimy pranie. Liczba dostępnych w apartamencie łóżek zależy od inwencji właściciela, co pozwala na lepsze dostosowanie oferty do potrzeb rynku przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności ceny za wynajem. Wynajmując apartament w kilka osób zapłacimy po prostu za skorzystanie z możliwości noclegu, nie zaś za każde miejsce noclegowe osobno – to niewątpliwa zaleta tego rozwiązania. Do apartamentu łatwiej zaprosimy też gości i urządzimy przyjęcie; trzeba jednak pamiętać, że wszelkie czynności typu sprzątanie czy wynoszenie śmieci będą należeć do naszych obowiązków, a do tego podlegamy regułom takim samym, jak w budynkach mieszkalnych. W apartamentach niedostępne dla nas będą też wszelkie udogodnienia znane z hotelu, może się więc okazać, że wymiana pościeli lub dostarczenie ręczników wykonywane są za dodatkową opłatą, nieujętą w cenie najmu.