baner dofinansowanie UE

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Trójmiasto jest bez wątpienia bardzo atrakcyjnym, wręcz idealnym miejscem na organizację wakacji, spędzenie krótkiego urlopu czy biznesową podróż z chwilą oddechu na zwiedzanie okolicznych ciekawostek. I to bez względu na porę roku! Dlaczego? Aglomeracja proponuje szeroki wachlarz atrakcji i rozrywek dla każdego, zaś każde z trzech miast zaoferuje turystom unikalny klimat. Gdańsk – miasto o tysiącletniej historii, pełne jest zabytków, zapierającej dech w piersiach architektury czy muzeów. Sopot ma zupełnie odmienny charakter – jest uzdrowiskiem, kurortem i słynie m.in. z lokali i klubów pełnych szalonych imprez. Gdynia wreszcie to perła architektury modernistycznej, ale też miejsce doskonałe do podziwiania przyrody – jest pełna lasów, a w gdyńskim Orłowie znajdziemy przepiękny klif o wysokości 60 m. Zobaczmy bliżej, czemu Trójmiasto to idealny kierunek na wakacje!

Gdańsk – zabytki i kultura

Gdańsk to miasto najbardziej wyróżniające się spośród innych, wyjątkowo piękne oraz ciekawe i jednocześnie największe ze wszystkich trzech ośrodków. W najstarszej części wciąż ma klimat hanzeatyckiego, handlowego miasta. Odwiedzającym je turystom zaprezentuje się jako jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce. Szczególnie godne polecenia jest słynne Główne Miasto, gdzie znajdują się m.in. Dwór Artusa, Fontanna Neptuna, Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP czy Żuraw. W mieście znajdziemy też liczne kamienice, kościoły czy twierdze i umocnienia, m.in. w Oliwie, Starym Mieście, Wyspie Spichrzów, Ołowiance, Orunii i we Wrzeszczu. Jadąc więc na wakacje do Gdańska, dobrze jest wybrać hotel w centrum miasta, wtedy wszystkie te atrakcje będą w zasięgu spaceru lub doskonale funkcjonującej kolei i komunikacji miejskiej.

Ale Gdańsk to także tereny rekreacyjne: ponad 700 km ścieżek rowerowych, 25% terenów miasta pokrytych zielenią miejską (w tym lasami), ponadto wybrzeże z 6 miejskimi kąpieliskami. Do tego Gdańsk ma dla turystów bogatą ofertę kulturalną: warte zobaczenia są muzea (np. Muzeum Bursztynu, Europejskie Centrum Solidarności, Twierdza Wisłoujście, Muzeum II Wojny Światowej), ponadto obiekty sportowe (Stadion Energa Gdańsk) i widowiskowe (ERGO Arena), liczne galerie sztuki i teatry.

Sopot – nie tylko molo

Idealne wakacje w Trójmieście to również Sopot! Sopot sąsiaduje z Gdańskiem i wydaje się być jego zupełnym przeciwieństwem. To niemal 40-tysięczne miasto o charakterze nadmorskiego kurortu i – od 1999 roku – uzdrowiska. Znakiem rozpoznawczym Sopotu i jednocześnie miejscami wartymi odwiedzenia są oczywiście najdłuższe w Europie drewniane molo (512 m), położony nieopodal Grand Hotel oraz ulica Bohaterów Monte Cassino, czyli popularny Monciak. Ten ostatni to deptak, przy którym mieszczą się rozliczne kluby, kawiarnie i restauracje, tu też można podziwiać tzw. Krzywy Domek.

Ale Sopot to nie tylko molo i Monciak, to również ośrodki sanatoryjne, tereny Opery Leśnej (to tu odbywa się od wielu lat Sopot Festival), w mieście znajdziemy także liczne zabytkowe budynki, kościoły i inne obiekty – choćby tor wyścigów konnych. Do tego galerie sztuki, teatry i inne instytucje kultury. W Sopocie odbywają się imprezy kulturalne o zasięgu europejskim i światowym, miasto przyciąga więc potężną liczbę turystów i gości. I dosłownie pokrywa je zieleń – zajmuje aż 59% obszaru Sopotu. To więc idealne miejsce na wakacje lub krótkie odwiedziny.

Gdynia – szlakiem modernizmu

Spędzając wakacje w Trójmieście nie wypada nie zajrzeć do Gdyni. To najmłodsze spośród trzech miast zostało wybudowane w zasadzie od podstaw w dwudziestoleciu międzywojennym (uzyskało prawa miejskie w 1926 roku), jako próba wyjścia II Rzeczpospolitej na Bałtyk. Architektura Gdyni odzwierciedla więc ducha tamtego okresu – w mieście znajdziemy wspaniałe budynki nawiązujące do marynistyki i zaprojektowane z rozmachem w duchu modernizmu, m.in. Dom Żeglarza Polskiego, były budynek PLO (obecnie siedziba Urzędu Miejskiego), budynek Sądu Rejonowego, Dom czynszowy Konopków, Dom mieszkalny Funduszu Emerytalnego BGK, Kamienica Orłowskich, Kamienica Hundsdorffów, ale też zespół Dworca Kolejowego Gdynia Główna, Zespół Hal Targowych, dawna siedziba Szkoły Morskiej i wiele, wiele innych.

Gdynia ma do zaoferowania również rozbudowaną sieć placówek kulturalnych, w tym Akwarium Gdyńskie, Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, Centrum Nauki Experyment, ponadto obiektami muzealnymi są zacumowane przy gdyńskim nabrzeżu ORP „Błyskawica” i SV „Dar Pomorza”. Miasto może także poszczycić się pięknymi terenami rekreacyjnymi, wśród których warto zobaczyć klify w Orłowie. Z ciekawostek – przy samym molo znajdują się opuszczony budynek słynnego niegdyś klubu „Maxim” oraz porzucony na pastwę losu kompleks sanatoryjny, który mieszkańcy i co odważniejsi turyści wykorzystują jako najlepszą w Trójmieście platformę widokową z panoramą na aglomerację i na wody Zatoki Gdańskiej. A na plaży w Babich Dołach można podziwiać majaczące w morzu pozostałości poniemieckiego budynku Torpedowni.