baner dofinansowanie UE

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Wyjazd nad polskie morze? Zdecydowanie tak! Nasze wybrzeże to nie tylko szereg miejsc, do których odbędziemy sentymentalną podróż, to także piękne krajobrazy, dzika natura, urokliwe plaże i inne ciekawe do odwiedzenia miejsca. W niniejszym artykule prezentujemy najważniejsze walory polskiego Bałtyku, których być może jeszcze nie znacie. Zapraszamy do lektury!

Polskie morze – piękno przyrody

Ponad 770 km długości linii brzegowej to gwarancja ogromnego zróżnicowania, które możemy poznać i pokochać podróżując nadmorskimi szlakami. Podczas tej wędrówki napotkamy na przykład szerokie i piaszczyste plaże (Ustka, Kołobrzeg, Świnoujście), przyozdobione nierzadko bujnym lasem, pasem nadmorskiej roślinności czy majestatycznymi wydmami (okolice Łeby, Słowiński Park Narodowy). Warto wybrać się do Chałup na Półwyspie Helskim, gdzie z jednej strony mamy wejście do otwartego morza, z drugiej zaś – do wód Zatoki Puckiej. Podobnie jest w samym Helu. Nie lada atrakcją będzie też z pewnością podziwianie polskich klifów, z których można doskonale nasycić oczy morską panoramą. Znajdziemy je m.in. na wyspie Wolin, w Trzęsaczu (wraz z ruinami pochłanianego przez morze kościoła), w Chłapowie, ale i w gdyńskim Orłowie – informuje nas ekspert z Hotelu Amber w Gdańsku. Dzikich i pustych miejsc nad rodzimym morzem jest naprawdę dużo. Warto sprawdzić mierzeję oddzielającą Jezioro Bukowo od Bałtyku (gm. Darłowo), gdzie połączymy spacery plażą i możliwość żeglowania po jeziorze. Nie można oczywiście zapomnieć o wizycie na Mierzei Wiślanej, gdzie nie tylko możemy znaleźć senne rybackie wioski, ale i słynny kurort oraz uzdrowisko – Krynicę Morską.

Morze Bałtyckie – ciekawe polskie miasta

Jeśli nie bliski kontakt z naturą, to może ciekawy city-break? Nad polskim morzem znajdziemy wiele miast i miasteczek godnych odwiedzenia na krócej lub dłużej. Perłą w koronie jest oczywiście Gdańsk i całe Trójmiasto w ogóle. To bardzo zróżnicowana metropolia, w której możliwości wypoczynku są niemal nieograniczone: 6 plaż miejskich, mnóstwo zieleni i terenów wypoczynkowo-rekreacyjnych, punkty widokowe, a nawet kolejkę górską! Oczywiście nie można zapomnieć o licznych zabytkach, instytucjach kultury, miejscach rozrywek itd. Baza noclegowa jest w Trójmieście bardzo rozbudowana, z łatwością więc znajdziemy pokoje hotelowe.

Jeżeli ktoś lubi dalekie podróże, to polecamy wycieczkę do Świnoujścia. Położone na 44 wyspach miasto ma wspaniałe warunki do uprawiania sportów wodnych, przejście graniczne plażą do Niemiec, fortyfikacje, najwyższą w Polsce latarnię morską i ogólnie mnóstwo uroku niewielkiego nadmorskiego kurortu.

O palmę pierwszeństwa najlepszego kurortu na Pomorzu Zachodnim rywalizują Łeba i Ustka. W tej pierwszej miejscowości znajdziemy oczywiście wspaniałe plaże i ruchome wydmy, ponadto muzea (w tym bursztynu i wyrzutni rakiet) i szereg atrakcji dla starszych i młodszych. W tej drugiej – również muzea (śledzia, chleba i figur woskowych), starą rybacką zabudowę, aquapark i bunkry z okresu II wojny światowej.

Ciekawym do odwiedzenia miastem jest bez wątpienia Kołobrzeg. Miasto posiada zbudowaną niedawno starówkę: choć samo liczy około 1000 lat, to zostało doszczętnie zniszczone podczas ostatniej wojny. „Starówka” luźno tylko nawiązuje do stylu budownictwa spotykanego w Kołobrzegu przed wojną. Do obejrzenia polecamy jednak oryginalne fortyfikacje, ratusz, liczne muzea i skorzystanie z jednego z wielu sanatoriów.