baner dofinansowanie UE

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

W czasach, w których praca pochłania większość naszego życia, korzystamy z każdej okazji, żeby odpocząć. Coraz popularniejsze stają się weekendowe wyjazdy, które pozwalają na chwilę wytchnienia od codziennej rutyny. Najczęściej wybieramy na nie takie miejsca, które dają możliwość relaksu na łonie natury w połączeniu z wieloma możliwościami spędzania wolnego czasu. Doskonałym kierunkiem weekendowych wypraw jest Gdańsk. Poznaj przykładowy plan dnia na city break w Gdańsku.

City break – co to takiego?

W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się wyjazdy określane mianem city break. Charakteryzują się one przede wszystkim tym, że są krótkie. Najczęściej obejmują weekend, dzięki czemu nie wymagają brania urlopu. Wystarczy w piątek wsiąść w ulubiony środek lokomocji, by kolejne dwa dni spędzić w urokliwym miejscu, a w poniedziałek w pełni sił wrócić do pracy. Jest to także doskonała okazja, aby w ciągu roku zwiedzić bardzo dużo miejsc. Popularne są zarówno szybkie, weekendowe loty do europejskich miast, jak i odpoczynek w Polsce. Tutaj z kolei najczęściej wybierane są znane kurorty i miasta, które oferują wiele możliwości spędzania wolnego czasu, czego doskonałym przykładem jest Gdańsk.

Najlepsze pomysły na weekend w Gdańsku

Gdańsk, Gdynia oraz Sopot to jedne z najpiękniejszych polskich miast. Mimo że traktowane są jako całość, każde z nich jest inne i przyciąga odmiennym charakterem. Odwiedzając trójmiejską aglomerację z pewnością warto zacząć od Gdańska. To urokliwe miejsce z renomowanymi hotelami, zapewni wiele różnorodnych atrakcji, a w czasie wyjazdu typu city break nie sposób się tam nudzić. 

Jeśli wybrałeś Gdańsk na city break, nie trać czasu na zbyt długie spanie. Tuż po wczesnym śniadaniu wyrusz w trasę, dzięki temu zobaczysz bowiem jak najwięcej miejsc. Jeśli jesteś wytrawnym turystą i niestraszne Ci długie, piesze wycieczki, możesz zaplanować cały dzień na zdobycie Korony Starego Gdańska. Dzięki temu nie tylko będziesz mieć okazję do podziwiania wspaniałych widoków, ale także zobaczysz po drodze najważniejsze atrakcje. Mianem Korony Starego Gdańska nazywanych jest osiem punktów widokowych. Składają się na nią: Wieża Ratusza Głównego Miasta, Wieża Więzienna Muzeum Bursztynu, Wieża Kościoła św. Katarzyny, Wieża Bazyliki Mariackiej, Wieża Twierdzy Wisłoujście, Wieża Przyrodników Muzeum Archeologicznego, Góra Gradowa – Centrum Hewelianum oraz Latarnia Morska w Nowym Porcie. Miłośnicy zwiedzania mogą kupić specjalną książeczkę, a w każdym punkcie zdobyć pieczątkę. Odwiedzenie wszystkich punktów pozwala im uzyskać zaszczytne miano Zdobywcy Korony Starego Gdańska. Przy okazji zaś zobaczą najważniejsze zabytki miasta nad Motławą. Z pewnością trzeba na to jednak zarezerwować cały dzień. 

Spędzając city break w Gdańsku, można wybrać także inny sposób na zagospodarowanie wolnego czasu, który będzie nieco mniej wymagający i pozwoli w pełni się zrelaksować. Na poranny spacer warto wyruszyć Drogą Królewską, jaką niegdyś wyznaczał Długi Targ. A tam będzie czekać na nas słynna fontanna Neptuna, wspaniały Dwór Artusa, Złota Kamieniczka i znajdująca się na końcu Zielona Brama. Ponadto na Długim Targu nie brakuje licznych występów i innych wydarzeń artystycznych, dlatego jest też duża szansa, że będziemy mogli wziąć w nich udział. Wytchnieniem będzie z pewnością kawa w urokliwej kafejce. Po obiedzie będzie można natomiast udać się do Muzeum Bursztynu lub też poświecić czas na zwiedzanie strzelistego Ratusza Starego Miasta. Obowiązkowym punktem do odwiedzenia jest także Bazylika Mariacka. Nie sposób także nie zapoznać się z urokliwymi widokami nad Motławą, zaczynając od Mostu Zielonego, kończąc natomiast na Wyspie Spichrzów. W ten sposób minie nam czas do wieczora, kiedy to będziemy mogli podziwiać piękna zachody słońca na bałtyckiej plaży.

Jeśli kolejnego dnia zamarzy nam się więcej odpoczynku, a pogoda będzie sprzyjająca, warto udać się na długi spacer po plaży lub po prostu zażyć kąpieli słonecznej. W ten sposób minie nam przedpołudnie. Następnie obowiązkowo powinniśmy się udać na Westerplatte. W przystani będziemy mogli podziwiać krajobraz nad Kanałem Portowym, następnie zaś przejść się długim bulwarem, by podziwiając widoki na Zatokę Gdańską dojść do Pomnika Obrońców Wybrzeża. Wieczorem zaś można zaglądnąć do Parku Oliwskiego nazywanego zielonymi płucami miasta. Można wstąpić tam do palmiarni i ogrodu botanicznego, a następnie udać się do Katedry Oliwskiej, by podziwiać słynne, rokokowe ograny.

City break w Gdańsku z pewnością nie pozwoli się nudzić. Mnogość atrakcji turystycznych i klimatycznych miejsc na łonie natury sprawi, że można tam zaplanować kilka weekendowych wyjazdów, ponieważ dzięki temu będziemy mogli zobaczyć wszystkie najważniejsze punkty miasta.