baner dofinansowanie UE

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

To, co znajduje się w pokoju hotelowym nie jest zbieraniną przypadkowych przedmiotów codziennego użytku, ale elementami wyposażenia pokoju, który musi być spójne estetycznie, pełnić określony charakter oraz zachować dany standard jakości. Wyznacznikiem tego są na przykład hotelowe gwiazdki; dzięki nim wiadomo m.in. jakich wymiarów łóżko powinno się znaleźć w danym pokoju, jakie będzie wyposażenie pomieszczenia czy standard łazienki.

Zgromadzone w pokoju elementy będą tez dostosowane do funkcji danego pokoju: nieco inne znajdziemy w apartamencie typu Studio, inne w pokoju standard i dla rodzin, jeszcze inne zaś w apartamentach. Warto wiedzieć, że wyposażenie pokojów hotelowych przypomina to domowe jedynie z wyglądu; najczęściej zostało wykonane z mocniejszych materiałów i przy wykorzystaniu innych technologii, jest więc bardziej odporne na zabrudzenia, zadrapania, zarysowania, tapicerki i dywany mają włókna plamoodporne i wzmocnione przed zużyciem. Meble hotelowe muszą intensywnie służyć gościom każdego dnia. I to przez wiele lat, bowiem wystroju hotelu nie zmienia się często. Mają również umożliwić obsłudze maksymalnie szybkie wysprzątanie pokoju przed przekazaniem go następnemu gościowi.

Jakie wyposażenie w pokojach?

Kwestie wyposażenia pokojów hotelowych w Polsce szczegółowo reguluje Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 16 listopada 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie (Dz.U. z 2011 r. nr 259 poz. 1553 z późn. zm.). Określa ono minimalne wymagania, jakie muszą spełniać dane rodzaje i kategorie obiektów hotelarskich w zakresie świadczonych usług, wielkości i wyposażenia pomieszczeń, standardu obsługi oraz jakie spełniać inne kryteria budowlane, przeciwpożarowe i sanitarne, by być dopuszczonymi do rynku w danej klasie. W skrócie – jakie jest niezbędne minimum dla hoteli każdej klasy.

W spotykanych na rynku klasach placówek elementy wyposażenia pokojów hotelowych powinny obejmować:

 • Łóżko i jednolity (dla hoteli w standardzie 3-5*) komplet mebli, w tym: nocny stolik/półka, szafa lub wnęka garderobiana, biurko lub stół, bagażnik, krzesło lub coś do siedzenia, fotel (4-5*),
 • lustro, wieszak, kosze na śmieci, szklanki na napoje,
 • Oświetlenie – lampka nocna i źródło światła w miejscu pracy, dostęp do gniazdek elektrycznych,
 • telefon (3-5*) i dostęp do internetu oraz sieci RTV wraz z odbiornikami,
 • wykładzinę dywanową i dywaniki przy łóżkach oraz firany, żaluzje lub rolety przepuszczające światło,
 • minibar/lodówkę (4-5*).

Znajdujące się przy pokojach hotelowych łazienki powinny również być wyposażone według określonego standardu. Musi się w nich znaleźć:

 • wanna z baterią i natryskiem lub kabina prysznicowa,
 • WC,
 • umywalka z blatem lub półką,
 • lustro z oświetleniem,
 • wyposażenie AGD na środki czystości (mydelniczka, papiernica), wieszaki, uchwyty,
 • kosmetyki, ręczniki.