baner dofinansowanie UE

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Gdańsk to mający istotne znaczenie dla gospodarki, największy polski port nad Morzem Bałtyckim i jednocześnie największa metropolia Pomorza, położona nad Wisłą i Motławą część składowa Trójmiasta. Pierwsza pisemna informacja o regularnym osadnictwie na tych ziemiach pochodzi z 997 r., przez co dziś jest to aglomeracja z bogatą, ponad tysiącletnią historią i, ze względu na jej przebieg, jeszcze bogatszym dorobkiem w wielu dziedzinach. Nie bez przyczyny więc miasto jest ogromną atrakcją turystyczną, ma przez to dobrze wyposażoną bazę noclegową (hotele, hostele i pensjonaty) i rekreacyjną.

Największe atrakcje

Znajdziemy tu urzekającą, sięgającą okresu średniowiecza architekturę, prężnie działające instytucje kulturalne, w mieście odbywają się również festiwale i imprezy cykliczne o charakterze kulturalnym, sportowym i handlowym. Do głównych atrakcji turystycznych należy zaliczyć Dwór Artusa, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Bractwa św. Jerzego, Dom Uphagena, Wielki Młyn, Ratusz Starego Miasta, ulicę Długą, do tego najstarszy zachowany w Europie dźwig portowy (popularny Żuraw), liczne spichrze, kamienice, kościoły i fortyfikacje. Trudno jednak którąkolwiek z nich faworyzować, bo Gdańsk to jeden z największych zespołów zabytków architektonicznych w kraju i historia przemawia tu co krok, z każdego niemal budynku. Ofertę turystyczną uzupełniają liczne muzea, galerie sztuki oraz filharmonia i opera. Urokliwej atmosfery dopełnia gdańska zieleń. Blisko czwartą część tej aglomeracji pokrywają tereny zielone, zaś samo miasto otaczają połacie lasów. Nie zapominajmy o nadmorskim położeniu – do dyspozycji jest aż 6 miejskich kąpielisk! Ale Gdańsk to także ważne centrum przemysłowe, biznesowe i akademickie. Mają tu swoje główne siedziby przedsiębiorstwa z branży stoczniowej, energetycznej i petrochemicznej, odzieżowej, handlowej czy materiałów budowlanych, miejscowe uczelnie kształcą specjalistów w wielu dziedzinach, aktywnie działają również instytuty badawcze i naukowe, organizowane są konferencje, szkolenia czy sympozja.

Dlatego odwiedzając Gdańsk, warto rozważnie zaplanować pobyt, dobrze wybrać cele wizyty i zarezerwować hotel w centrum Gdańska albo nad morzem. Dzięki temu będzie można w pełni wykorzystać potencjał tego miasta.