baner dofinansowanie UE

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Podczas urlopu jedynym obowiązkiem powinno być zatroszczenie się o własną wygodę i maksymalny relaks. Warto więc pozwolić sobie na więcej: zrezygnować ze wstawania z budzikiem i spać do późna, zamiast samodzielnego przygotowywania posiłków stołować się w restauracjach, zamienić eleganckie ubrania na luźniejsze stylizacje. Należy jednak pamiętać, że wakacyjne outfity powinny być dopasowane do sytuacji – inne ubrania sprawdzą się na plaży, a inne w hotelu.

Czy gości hotelowych obowiązuje dress code?

Chociaż urlop to czas odpoczynku i zmiany codziennych nawyków, trzeba mieć na uwadze, że nie z każdej zasady obowiązującej na co dzień można zrezygnować. Przede wszystkim w hotelu – podobnie jak w domu – goście są zobowiązani do dbania o pozytywne relacje z sąsiadami. Właśnie w związku z tą kwestią w regulaminach hotelowych ważne miejsce zajmują wytyczne dotyczące ciszy nocnej, organizowania odwiedzin osób z zewnątrz czy przebywania w obiekcie ze zwierzętami.

Niezwykle istotny w tym kontekście jest także dress code. Hotele zazwyczaj nie określają konkretnych reguł związanych z ubiorem gości (wyjątkiem mogą być obiekty 5-gwiazdkowe), w dobrym tonie pozostaje jednak postawienie na komfortowe i zarazem niewyzywające ubrania. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w pokoju hotelowym czuć się jak w domu. Natomiast w częściach wspólnych, np. w recepcji, restauracji lub na korytarzach, najlepiej sprawdzi się styl casualowy.

Savoir-vivre w hotelu: stylizacja do restauracji

W bagażu osób wypoczywających w hotelu blisko morza znajdują się głównie stroje kąpielowe, szorty, bluzki na ramiączkach, zwiewne sukienki i lekkie buty (klapki, sandały, japonki). Takie ubrania doskonale nadają się na plażę, lecz pojawienie się w nich w hotelowej restauracji może zostać odebrane jako faux pas. Co ważne, z typowo plażowej garderoby należy zrezygnować nie tylko podczas posiłków à la carte, ale również w trakcie śniadań, obiadów bądź kolacji serwowanych w formie szwedzkiego bufetu.

Bikini, kąpielówki oraz krótkie spódniczki i spodenki lepiej więc zastąpić podczas takich wyjść sportowymi szortami, klasycznymi jeansami, letnimi sukienkami albo bawełnianymi koszulkami polo. Casualowy styl to idealny kompromis między wygodą a elegancją. Ponadto stylizacje utrzymane w tym trendzie prezentują się ponadczasowo i jednocześnie są łatwe do skompletowania. Dzięki zatroszczeniu się o stonowany, odpowiedni do sytuacji strój wszyscy goście mogą czuć się komfortowo i swobodnie korzystać z hotelowych części wspólnych.