baner dofinansowanie UE

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Polskie morze to wspaniałe miejsce, będące doskonałym wyborem zarówno na dłuższe wakacje, jak i kilkudniowy urlop. Nie sposób się tam nudzić, ponieważ popularne kurorty dostarczają mnóstwa atrakcji. Największą z nich jest jednak kojący szum fal i spacer nadmorskim brzegiem w promieniach zachodzącego słońca. Nie dziwi więc fakt, że ciężko stamtąd wrócić, a ostatni rzut oka na horyzont u wielu z nas wywołuje łezkę w oku. Za wszelką cenę chcemy zatrzymać w pamięci wspaniałe chwile, dlatego też znad morza często wracamy z pamiątkami. Podpowiadamy, jaką pamiątkę przywieźć z urlopu nad polskim morzem.

Bursztyn

Bursztyn nazywany złotem północy jest prawdziwą wizytówką Polski. Znany i ceniony na całym świecie za swoje wyjątkowe walory i niepowtarzalny wygląd, występuje w niepowtarzalnych kształtach i kolorach. Najczęściej mieni się odcieniami żółci i brązu, choć można się także spotkać z rzadkimi okazami o niebieskawej poświacie. W każdym nadmorskim kurorcie można znaleźć liczne stragany i sklepy, które oferują bogactwo wyrobów z bursztynu. Od delikatnych bransoletek, przez okazałe naszyjniki, a nawet breloki czy wysadzane bursztynem zapalniczki. Oprócz tego bursztyn ma także właściwości lecznicze, dlatego też można znaleźć go zamkniętego w buteleczce, bym po powrocie do domu móc samodzielnie przygotować nalewkę bursztynową.

Bursztyn to doskonały produkt zarówno na pamiątkę dla siebie, jak i na prezent. Na ogół trzeba się jednak liczyć ze sporym kosztem zakupu. Zawsze można jednak spróbować go uniknąć i znaleźć bursztyn samodzielnie. Oprócz korzystania z atrakcji w okolicy, można poświecić niejeden poranek na szukanie bursztynu wśród muszelek wyrzuconych przez morze na brzeg. Na poszukiwanie najlepiej udać się po sztormie. Może się zdarzyć, że znajdziemy wtedy wspaniały okaz, który będzie cudowną pamiątką z wizyty nad morzem.

A może jednak coś z kramu?

W każdym nadmorskim kurorcie znajduje się mnóstwo kramów z pamiątkami, które są szczególną gratką dla dzieci. Na ogół jednak oferowane tam produkty, które nazwane są mianem tradycyjnych wyprodukowane zostały w odległych Chinach. Jeśli już jednak zechcemy, aby przypominały nam polskie morze, najlepiej zdecydować się na kubek z wizerunkiem miejscowości, w której przebywamy lub też magnes na lodówkę. Dzieci z pewnością chętnie sięgną po pluszaki w formie morskich zwierzątek. Coraz częściej można także zdecydować się na produkty spersonalizowane, takie jak kubek, puzzle czy podkładka pod mysz z naszym zdjęciem z wakacji. Niezależnie od tego co wybierzemy, najważniejsze, żeby budziło w nas pozytywne skojarzenia i przenosiło myślami do wspaniałych wakacji nad polskim morzem.

Muszelka znaleziona na nadmorskim brzegu, mieniący się odcieniami złota naszyjnik z bursztynu, a może magnes na lodówkę kupiony na kramie z pamiątkami? Każdy z nas nad Bałtykiem z pewnością znajdzie coś dla siebie, co pozwoli zachować w pamięci cudowne, wakacyjne chwile.