baner dofinansowanie UE

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Każdy pokój w hotelu jest inny, a różnice są widoczne nie tylko w powierzchni, ale również w wyposażeniu wnętrz. Cechę wspólną wszystkich pokojów hotelowych stanowi łóżko – ten mebel jest najważniejszy dla gości, w związku z czym musi prezentować najwyższą jakość. Komfortowy odpoczynek zapewnią świeżo wyprana pościel i wygodny materac, którego szerokość i wysokość powinny być idealnie dopasowane do potrzeb gości. Aby ułatwić wybór pokoju, wyjaśniamy, jakie rodzaje i wielkości łóżek można najczęściej spotkać w hotelach.

Dwa podstawowe typy łóżek hotelowych

Większość hoteli inwestuje w klasyczne łóżka, których wysokość zwykle nie przekracza 50 centymetrów (taka wysokość uważana jest za optymalną ze względu na to, że umożliwia swobodne siadanie na łóżku i wstawanie z niego). Modele klasyczne są też popularnym elementem wyposażenia domowych sypialni. W warunkach domowych doskonale sprawdzają się ramy z dodatkową przestrzenią do przechowywania, np. wysuwanymi kieszeniami albo podnoszonym materacem, natomiast w hotelach znacznie lepiej spisują się modele na wysokich nóżkach, dzięki którym można łatwo wyczyścić podłogę w całym pokoju.

Alternatywę dla łóżek klasycznych stanowią łóżka kontynentalne. Tego typu meble wyróżniają się przede wszystkim sporą wysokością, sięgającą do nawet ok. 70 centymetrów. Łóżka kontynentalne są tak wysokie, ponieważ składają się z wytrzymałej ramy oraz z aż trzech materacy. Materac dolny umieszczony jest bezpośrednio na drewnianej skrzyni, na nim znajduje się materac główny, a całość zamyka materac nawierzchniowy (topper). Pierwsze dwa (dolne) zazwyczaj posiadają sprężyny, z kolei topper może być wykonany z pianki.

Rodzaje materacy w hotelu

Klienci chcący zarezerwować pokój w danym hotelu często pytają o dostępne szerokości materacy. Szerokość łóżek jednoosobowych wynosi zwykle nie mniej niż 90 centymetrów, natomiast dwuosobowych – minimum 140 centymetrów. Materace dwuosobowe mogą występować w różnych wersjach, w tym zwłaszcza queen size (ok. 160 centymetrów szerokości) i king size (szerokie na ok. 2 metry). Największe modele najczęściej znajdują się w pokojach o podwyższonym standardzie lub w pokojach rodzinnych, ponadto hotele organizujące wesela czasami umieszczają tego rodzaju łóżka w apartamentach dla nowożeńców.

Głównym zadaniem obsługi jest dbanie o to, by łóżko zawsze prezentowało się w swojej najlepszej odsłonie. Materace są regularnie odwracane, dzięki czemu długo zachowują swoje właściwości i gwarantują wygodny odpoczynek. Pościel z kolei zawsze jest prana w wysokiej temperaturze. Wygląd łóżka powinien być prawdziwą wizytówką każdego hotelu i potwierdzeniem tego, że utrzymanie porządku stanowi w nim priorytet całego personelu.