baner dofinansowanie UE

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Trudno sobie wyobrazić bardziej klimatyczne miejsce na mapie Polski od Morza Bałtyckiego. Szerokie plaże i zachwycające zachody słońca to tylko niektóre z jego atrakcji. Oprócz tego wiele nadbałtyckich miejscowości to prawdziwy raj dla zapalonych podróżników. Szczególnie atrakcyjne turystycznie jest Pomorze Wschodnie. Dowiedz się, co warto tam zwiedzić. 

Pomorze Wschodnie – jaki to obszar?

Pomorze Wschodnie nazywane jest również Pomorzem Gdańskim lub Nadwiślańskim. Swoim obszarem obejmuje ono przede wszystkim województwo pomorskie oraz przylegające do niego tereny. Ten rozległy obszar ciągnie się od dorzecza Słupi po deltę Wisły. Teren ten jest niezwykle zróżnicowany pod względem krajobrazu. Oprócz zachwycającego Morza Bałtyckiego można tu także zobaczyć piaszczyste mierzeje i zatoki, a także wybrzeża klifowe i nizinne z wałem wydm. Mapę Pomorza Wschodniego tworzą znajdujące się na jego terenie większe miasta oraz mniejsze, popularne kurorty. Do najważniejszych z nich należy Trójmiasto oraz Władysławowo, a także hel, Jastarnia, Jurata, Jastrzębia Góra, Karwia, Chłapowo, Łeba, Ustka oraz Rozerwie czy Dębki. W żadnym z nich nie brakuje atrakcji turystycznych, dlatego też są popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów.

Największe atrakcje turystyczne Pomorza Wschodniego

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji turystycznych Pomorza Wschodniego. Z pewnością jednak na mapie każdego turysty powinny znaleźć się:

  • Trójmiasto – Gdańsk, Gdynia oraz Sopot to jedne z najpiękniejszych polskich miast. Mimo że traktowane są jako całość, każde z nich jest inne i przyciąga odmiennym charakterem. Odwiedzając trójmiejską aglomerację z pewnością warto zacząć od Gdańska. To urokliwe miejsce z renomowanymi hotelami, zapewni wiele różnorodnych atrakcji. Spacer Długim Targiem, czyli najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta, a także wizyta w Dworze Artusa to obowiązkowe punkty programu. Do tego można zdecydować się na rejs po Motławie, który z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń. Z kolei w Gdyni warto zobaczyć statek – muzeum Dar Pomorza, w Sopocie zaś przejść się popularnym Monciakiem i obowiązkowo udać się na spacer po molo,
  • Hel – najbardziej popularny kurort z przepiękną plażą nad otwartym morzem i widokiem na Zatokę Gdańską zachęca nie tylko niepowtarzalnym klimatem i pięknymi widokami, ale też udostępnioną do zwiedzania latarnią morską, a także wspaniałym fokarium, gdzie można podziwiać te niezwykłe zwierzęta morskie,
  • Władysławowo – ten nadbałtycki kurort poza jedną z najpiękniejszych plaż ma ten mnóstwo innych atrakcji. Motylarnia pozwoli podziwiać barwny świat motyli, zaś park rozrywki z makietami morskich i oceanicznych zwierząt dostarczy niezapomnianych wrażeń dla całej rodziny. Z pewnością warto także odwiedzić jeden z największych portów rybackich na Bałtyku.

Pomorze Wschodnie to wspaniały region, w którym nie brakuje zróżnicowanej przyrody, a także licznych zabytków i innych atrakcji turystycznych. Z pewnością warto umieścić je na trasie swoich wypraw.