baner dofinansowanie UE

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Wielu gości wciąż zabiera ze sobą na urlop ręczniki, podczas gdy w większości przypadków jest to zupełnie zbędny bagaż, który tylko niepotrzebnie zajmuje miejsce w walizce. Kwestia wyposażenia łazienek hotelowych jest w Polsce uregulowana prawnie, dlatego turyści mogą jeszcze przed wyjazdem sprawdzić, czy w wybranym obiekcie noclegowym będzie czekać na nich zestaw ręczników.

Czy zabierać swój ręcznik do hotelu?

Ręczniki zazwyczaj z trudnością mieszczą się w małych walizkach, ponadto korzystanie podczas urlopu lub delegacji z własnego ręcznika jest dość problematyczne. Przed podróżą powrotną trzeba go dobrze wysuszyć albo zapakować w specjalną torbę na mokre rzeczy, w trakcie dłuższych wyjazdów problemem może być też regularne wymienianie i pranie ręczników. Żadne z tych zmartwień nie dotyczy osób planujących pobyt w hotelu (inne zasady obowiązują w motelach, pensjonatach i kwaterach prywatnych).

W hotelach wszystkich kategorii (od 1 do 5 gwiazdek) na każdego gościa musi czekać ręcznik, przy czym w obiektach minimum 3-gwiazdkowych obowiązkowe wyposażenie łazienek stanowią duże ręczniki kąpielowe. Dodatkowo w dobrych hotelach SPA oraz z siłowniami i basenami klienci mają do dyspozycji wypożyczalnię zarówno ręczników, jak i szlafroków. Można więc śmiało zrezygnować z zabierania z domu własnych ręczników i tym samym oszczędzić miejsce w torbie.

Jak często w hotelach są wymieniane ręczniki?

Kolejna istotna kwestia dotyczy wymiany ręczników na świeże. Zmiana ręczników i pościeli odbywa się codziennie (w hotelach 4- i 5-gwiazdkowych) lub co trzy dni (w hotelach 1-, 2- i 3-gwiazdkowych). Poza tym polskie przepisy pozwalają hotelom każdej kategorii na wymianę ręczników na wyraźne życzenie gościa. Taka zasada idzie w parze z trendem związanym z dbaniem o środowisko, dlatego jest coraz częściej wdrażana nie tylko przez małe, ale także większe obiekty hotelarskie.

Pranie ręczników w hotelach odbywa się w restrykcyjnych warunkach, ponieważ celem jest osiągnięcie idealnej czystości. Postawę bardziej proekologiczną stanowi poproszenie gości o to, by sami sygnalizowali potrzebę wymiany ręcznika na nowy. Aby poinformować o tym personel, wystarczy położyć brudny ręcznik na podłodze bądź przewiesić go przez umywalkę. W ten sposób podczas całego wyjazdu można cieszyć się świeżym ręcznikiem oraz nie martwić się o jego pranie i suszenie. Korzystanie z ręczników gwarantowanych przez hotel to więc o wiele wygodniejsza opcja, niż zabieranie tego typu tekstyliów z domu.