baner dofinansowanie UE

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Rezerwacji hotelu online można dokonać bezpośrednio na stronie internetowej danej placówki, a jeśli nie ma się jeszcze wybranego miejsca na pobyt – przez wyszukiwarkę lub porównywarkę ofert, wpisując do nich poszukiwaną frazę, na przykład hotel SPA Gdańsk.  Rezerwowanie online jest dla klientów bardzo wygodne: skraca czas poszukiwania miejsca hotelowego, pozwala zobaczyć ofertę hoteli, obejrzeć zdjęcia budynków i pokoi, porównać ceny i szczegóły ofert, co ułatwia wybór.

Korzystanie z wyszukiwarek lub porównywarek ofert pozwala zobaczyć wszystkie szczegóły oferty w jednym miejscu, bez potrzeby szukania dodatkowych informacji w zakładkach. Są to m.in. opis hotelu, dostępne w danym terminie wolne pokoje, zasady pobytu, lokalizację obiektu i towarzyszące jej najważniejsze miejsca i punkty w okolicy (węzły transportowe, zabytki, instytucje, obiekty sportowe i in.). Tu też są informacje o standardzie hotelu, rodzaju serwowanego jedzenia, zakresie i jakości obsługi, dostępnych udogodnieniach w pokojach i budynku, o świadczonych usługach dodatkowych, tu wreszcie można przeczytać zweryfikowane opinie gości o danym hotelu. Podana cena jest często atrakcyjną ceną, oferuje również opcję samego noclegu, co obniża jeszcze koszt zakupu. Trzeba jednak pamiętać, że hotele na potrzeby sprzedaży przez porównywarki przeznaczają tylko część ze swej puli pokojów, a część standardowych normalnie usług może być dostępna wyłącznie za dopłatą. 

Rezerwacja w hotelu też ma zalety

Dlatego optymalnym rozwiązaniem zdaje się być znalezienie oferty w wyszukiwarce, ale zarezerwowanie miejsca na stronie hotelu. Rezerwacja na stronie hotelu ma swoje zalety. Są to: możliwość kontaktu bezpośrednio z obsługą hotelu, dowiedzenie się o wszystkich dostępnych akurat promocjach i pakietach (w tym last minute) czy szansa na wybranie bardziej komfortowego pokoju w cenie standardowej opłaty (jeśli na przykład jest się stałym lub powracającym klientem). Do tego rezerwacja bezpośrednia ukazuje od razu całą dostępną ofertę miejsc noclegowych, prezentuje wszystkie zdjęcia pokojów, zaś w przypadku błędu popełnionego podczas procesu zamawiania można z powodzeniem szybko i skutecznie odwrócić sytuację. Ot, choćby poprzez telefon do recepcji właśnie.

Badania rynku i jego potrzeb wskazują wreszcie, że w hotelach łatwiej jest o rabat na pobyt, jeśli rozmawia się o tym z obsługą telefonicznie. Oczywiście wybrany hotel może okazać się głuchy na takie prośby, niemniej jednak zawsze warto zaryzykować i spytać. Dlaczego? Zamawianie przez wyszukiwarkę to dla hotelu niestety mniejszy zysk – wyszukiwarki zdominowały już przemożną część rynku rezerwacji hotelowych i dziś po prostu trzeba się w nich znaleźć. Zamawiający pokój w cenie usługi płaci jednak za rezerwację marżę dostarczycielowi platformy. Najlepsze na rynku serwisy mają dosyć wysokie marże, dlatego właśnie warto sprawdzić stronę placówki lub spytać w recepcji o promocje czy rabat. Poza wysokim sezonem możemy być naprawdę miło zaskoczeni. Na koniec – niektóre hotele udowadniają nawet, że taniej nie będzie. Oferują bowiem nocleg z rabatem od najtańszej oferty znalezionej w sieci. W wyszukiwarce ofert takiej informacji nie znajdziemy!