Podczas rezerwowania miejsca w hotelu musimy podjąć decyzję o rodzaju pokoju hotelowego, który będziemy zajmować w trakcie pobytu. Wybór na pozór jest prosty, jednak dokonany niewłaściwie niesie za sobą pewne konsekwencje: za mały pokój może okazać się ciasny lub zwyczajnie niekomfortowy, zbyt duży z kolei będzie drogi. W niniejszym wpisie przyjrzymy się rodzajom pokojów hotelowych.
Pokój hotelowy a ilość łóżek
Najprostszy podział pokojów hotelowych wiąże się z ilością dostępnych w nich miejsc do spania oraz typem łóżek, w które wyposażony jest dany pokój. I tak – najmniejszą jednostką mieszkalną będzie pokój typu single, zwykle o wielkości 8-12 m2 i podstawowym wyposażeniu w pojedyncze łóżko, szafę, szafkę, krzesło, stolik, lampkę itp. udogodnienia. Nieco inaczej ma się sprawa w przypadku pokojów dwuosobowych. Tu znajdziemy rozróżnienie na pokoje double z jednym podwójnym łożem (dla par czy małżeństw) oraz pokoje twin, z dwoma pojedynczymi łóżkami; te ostatnie chętnie wybierane są przez osoby podróżujące samotnie, ale pragnące mieć w pomieszczeniu więcej przestrzeni. Dla trzech osób stosowny będzie pokój triple, w którym, w zależności od potrzeb znajdziemy jedno podwójne łoże i pojedyncze łóżko lub trzy pojedyncze miejsca do spania. Pokój z łożem małżeńskim i dodatkowym pojedynczym łóżkiem doskonale sprawdzi się dla rodziny ze starszym dzieckiem lub z dwójką dzieci: najmłodsze dziecko może swobodnie spać z rodzicami. Ostatecznie można zawsze poprosić o tzw. dostawkę.
Standard pokoju – nie tylko wyposażenie
Standard pokoju to określony typ wyposażenia wnętrza i jego aranżacji oraz zakres świadczonych gościowi usług. W hotelach często spotkamy pokoje tego samego typu o różnym standardzie, co ułatwia dopasowanie kosztów pobytu do zasobności portfela odwiedzających osób. Znajdziemy więc pokoje typu standard, gdzie wyposażenie zaspokoi podstawowe potrzeby i oczekiwania gości oferując łóżka, przestrzeń do przechowywania ubrań i drobiazgów, radio, telefon, czasem niewielki aneks kuchenny itp., a wszystko to w praktyce rozmieszczone w obrębie jednego pomieszczenia. Dla gości o wyższych wymaganiach przygotowane są pokoje superior lub deluxe, gdzie powierzchnia jest większa, a wyposażenie uzupełniono najczęściej o telewizor z dużą ilością kanałów, małe AGD, sejf, mini-barek, w łazience zaś znajdziemy zestawy hotelowych kosmetyków oraz dostępne są inne akcesoria. Pokoje tego typu najczęściej mają wydzielone strefy noclegu, relaksu, kuchenną, pracy itp. Niektóre hotele oferują również pokoje typu suite lub apartament, gdzie znajdziemy więcej niż jedno pomieszczenie – wyodrębnioną kuchnię, salon, sypialnię itp. To pokoje o ekskluzywnym charakterze i największej przestrzeni. A na drugim biegunie będzie pokój typu studio, urządzony i wyposażony na modłę kawalerki.
Jeśli mowa o standardzie, nie można nie wspomnieć o zastosowaniu pokojów. Wiele hoteli dostosowuje swoją ofertę do potrzeb określonej grupy gości, część pomieszczeń będzie więc pełnić wyłącznie określoną rolę. Będą to pokoje typu family (dla rodzin z dziećmi), apartamenty dla nowożeńców, pokoje typu business z dobrze zaplanowaną przestrzenią do wykonywania obowiązków służbowych, możliwością skorzystania z sal konferencyjnych, SPA, strefy relaksu etc.