baner dofinansowanie UE

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Coraz częściej wyjazd do hotelu można połączyć z pobytem w SPA lub w strefie wellness. Chociaż pojęcia te są czasami traktowane jak synonimy, w rzeczywistości można wskazać między nimi spore różnice. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wellness jest nadrzędne wobec SPA. Nie ulega jednak wątpliwości, że pod tymi zwrotami kryje się wspólny cel – zapewnienie gościom hotelowym maksymalnego komfortu oraz stworzenie im warunków sprzyjających odpoczynkowi.

Co to jest SPA?

SPA ma kilka znaczeń. Po łacinie oznacza „sanus per aquam”, czyli „zdrowy dzięki wodzie”. Ponadto w Belgii można odwiedzić miasto Spa, będące znanym na całym świecie centrum uzdrowiskowym, które swoją sławę zawdzięcza cennym źródłom. Aktualnie słowo SPA pojawia się głównie w kontekście określenia zabiegów leczniczych, w których podstawową rolę odgrywa woda – w obiektach, które oferują gościom możliwość korzystania ze SPA, znajdują się więc m.in. gabinety masażu, sauna, baseny. Zabiegi przeprowadzane w takich miejscach mają pomóc w osiągnięciu stanu głębokiego relaksu – zarówno ciało, jak i umysł powinny zregenerować się oraz pozbyć negatywnych skutków stresu czy niehigienicznego trybu życia. Wizyty w hotelu SPA są też polecane osobom, które chcą zapewnić swojemu organizmowi dodatkowe wsparcie w trakcie rekonwalescencji np. po przebytych kontuzjach.

Definicja strefy wellness

W branży hotelarskiej pojęcie strefy wellness bywa czasem nadużywane lub źle interpretowane. Trzeba zaznaczyć, że nie jest ono tożsame ze SPA, choć właśnie w tym znaczeniu często pojawia się w ofertach przygotowywanych przez hotele. Wellness jest sposobem na życie, filozofią, której ważną część może stanowić SPA. Inaczej: wellness można traktować jako zbiór usług, w skład których wchodzą zabiegi SPA. Strefy wellness powinny umożliwić kompleksowe zadbanie o samopoczucie, także poprzez zajęcia sportowe (np. fitness, siłownię, ćwiczenia z trenerem personalnym) oraz dietę (porady dietetyków, odpowiednie dania serwowane w restauracji). Uzupełnieniem pobytu mogą być różnego rodzaju zabiegi (kosmetyczne, lecznicze) na twarz i ciało, pozwalające przywrócić równowagę psychiczną i fizyczną.

Wyjazd zarówno do hotelu ze SPA, jak i ze strefą wellness z pewnością będzie pełen pozytywnych wrażeń. Wystarczy spędzić w takim miejscu kilka dni, a nawet tylko weekend, by zapomnieć o zmartwieniach i zyskać energię na kolejne życiowe wyzwania.