baner dofinansowanie UE

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Przy wyborze hotelu na krótki pobyt, wakacje czy postój w interesach warto się zastanowić za co tak naprawdę płacimy. Można bowiem znaleźć dwie na pozór identyczne oferty, które jednak będą się różnić od siebie ceną, czasem nawet istotnie. Zaskoczenie co do wysokości opłaty może się również pojawić na koniec pobytu, kiedy już przyjdzie do regulacji rachunku za usługi hotelowe. Co więc wpływa na nasz koszt pobytu? Czy mamy na tę cenę wpływ? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania, zapraszamy do lektury!

Czas rezerwacji

Bez dwóch zdań, ważne jest kiedy zarezerwujemy miejsce na pobyt. Placówki świadczące usługi hotelowe wzorują już od jakiegoś czasu swój system rezerwacyjny na systemie linii lotniczych: im wcześniejsza rezerwacja pobytu, tym atrakcyjniejsza cena. Dlatego planując wakacje, podróż biznesową czy krótki urlop warto zrobić to dużo wcześniej – możemy być pozytywnie zaskoczeni ceną jednostkową za nocleg. Ale warto też spojrzeć na oferowane przez hotel pakiety specjalne lub ofertę Last Minute: jeśli tylko nie jesteśmy związani terminem urlopu, kupując pobyt w ostatniej chwili możemy również liczyć na atrakcyjną cenę. Dodatkowa informacja – długi czas pobytu obniża cenę, stąd placówki walcząc o klientów nierzadko proponują przedłużenie pobytu, kusząc jednocześnie niższą ceną. Warto rozważyć taką propozycję!

Termin pobytu

Z kronikarskiego obowiązku jedynie przytaczamy ten argument. Dziś chyba wszyscy już wiedzą, że przy rezerwacji pokoju hotelowego na cenę pobytu będzie mieć wpływ termin, na jaki chcemy wynająć pokój. W tzw. wysokim sezonie, kiedy hotele i placówki świadczące tego typu usługi mają największe obłożenie cena jest oczywiście najwyższa, bo w praktyce sprzeda się wtedy każde miejsce noclegowe. Podobnie jest w okresie świąt państwowych i kościelnych oraz tzw. długich weekendów; poza tymi terminami cena za nocleg często bywa niższa. Nie każdy jednak wie, że warto również zapytać w recepcji placówki o hotelowy terminarz. Jeżeli placówka zajmuje się organizacją konferencji w hotelu, to rezerwacja pobytu w dni robocze może być droższa lub utrudniona, w weekendy zaś łatwiejsza.

Standard i wyposażenie pokojów

Kolejne zagadnienie na pozór oczywiste, a jednak warte poruszenia to standard wynajmowanych pomieszczeń i wchodzące w ich skład wyposażenie. Tu również warto przed rezerwacją poczynić pewne porównania, może się okazać bowiem, że zarezerwujemy pokój o wyższym standardzie za cenę, która będzie niewiele większa od ceny za pokój o standardzie niższym o jedną klasę. Dlatego nie warto jest oszczędzać na standardzie pokojów, trzeba raczej porównywać ceny i warunki pobytu, wyposażenie poszczególnych pomieszczeń i dodatkowe. Warto również sprawdzić popularne portale turystyczne, zorientujemy się tam o stosunku jakości do ceny w danym hotelu. Dobrze jest porównać ze sobą kilka placówek, bo może się okazać, ze pomimo różnic w standardzie określonym ilością gwiazdek, znajdziemy lepszą i tańszą ofertę w hotelu o standardzie nominalnie niższym.

Lokalizacja

Na cenę pobytu może mieć wpływ lokalizacja hotelu. W wielu przypadkach (szczególnie za granicą) placówki położone w centrum miasta i blisko atrakcji turystycznych mogą mieć wyższe stawki za nocleg od hoteli położonych na uboczu. W tej kwestii warto jednak pamiętać, że oszczędzając na cenie za pokój w hotelu położonym w odległej dzielnicy zapłacimy jednocześnie za dojazdy do miejsc, które chcemy odwiedzić. Tracimy też na to czas, a przecież podczas urlopu lepiej wypoczywać, niż wiecznie podróżować do miejsc wypoczynku!

Oferta podstawowa i usługi dodatkowe

Na sam koniec pozostawmy zagadnienie, od którego można by było w zasadzie rozpocząć niniejszy artykuł – cena pobytu zależy w dużej mierze od zakresu świadczonych usług podstawowych i dodatkowych. To właśnie w ofercie często ukryty jest przysłowiowy diabeł! Cena za nocleg w danym hotelu może być wyjątkowo atrakcyjna, ale koszt pobytu wzrośnie, jeśli doliczymy niezbędne dodatki. Może to być opłata za śniadanie, dostarczenie posiłku do pokoju, dodatek za dostawkę, zamianę dwóch łóżek na jedno podwójne, skorzystanie z ręczników kąpielowych, mini-barku, sauny czy siłowni. Dlatego warto jest szczegółowo przeanalizować ofertę i skontaktować się bezpośrednio z hotelem w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości: im więcej placówka zdecyduje się nam zaoferować w standardzie, tym mniejsze koszty ukryte i rozczarowanie później przy płaceniu za usługi.