baner dofinansowanie UE

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Co zrobić, gdy chcemy wyszukać tanie wczasy? Kiedy upolować okazję i czy warto skorzystać z  oferty LAST MINUTE? W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Last Minute – co to takiego?

Last Minute to specyficzny rodzaj oferty. Proponuje ona wykupienie wycieczki, wczasów, pobytu w hotelu itp. w obniżonej cenie, ale dostępnej na dosłownie kilka dni (czasem nawet kilkanaście godzin!) przed planowanym rozpoczęciem podróży lub turnusu. Oferty tego typu pojawiają się zazwyczaj, gdy dany klient zrezygnuje z wyjazdu w ostatniej chwili lub gdy hotel czy biuro podróży mają jeszcze na sprzedaż ostatnie wolne miejsca w turnusie. Dlatego Last Minute nie jest dla każdego – decydują się na nią podróżni, którzy nie muszą planować urlopu z dużym wyprzedzeniem, nie muszą również rezerwować większej puli miejsc. W tym wypadku wyjazd, na przykład zagranicę, z liczną rodziną czy grupą znajomych raczej odpada, za to singli i, ewentualnie, pary czekać może nie lada gratka.

Last Minute: kiedy szukać?

Choć oferty typu Last Minute dostępne są przez cały rok, to najlepiej jest poszukiwać ich w pewnych okresach. Wczasy na terenie Polski, na przykład w hotelu w Gdańsku oraz wczasy w popularnych kurortach europejskich i bliskich Europie dobrze jest sprawdzać przed rozpoczęciem sezonu urlopowego – tuż po skończeniu majowych świąt aż do połowy czerwca. Drugim dobrym okresem do upolowania okazji jest czas od października aż po okres przedświąteczny i już w początkach nowego roku. Sprzyjają temu trwające wtedy w większości domów przygotowania do świąt oraz niewielkie zainteresowanie wyjazdami wakacyjnymi na początku roku. W tych okresach również zazwyczaj zniżki są najwyższe; w pozostałych miesiącach biura podróży są mniej skłonne udzielać wysokich rabatów, bo i zainteresowanie wycieczkami czy wczasami w okresie około-wakacyjnym i w terminach popularnych świąt jest wyjątkowo duże.

Oferty Last minute: dla kogo?

Specyfika oferty odpowiada na potrzeby gości, którzy nie planują ściśle wakacji, są bardziej spontaniczni i mają elastyczne możliwości urlopowe – wyjazd jest szybko i w nietypowych dla urlopów okresach: o atrakcyjne ceny wakacji w tzw. wysokim sezonie jest bardzo trudno. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, niewskazane jest poszukiwanie ofert dla większej grupy gości. Hotele sprzedają zazwyczaj ostatnie wolne pokoje, nie ma więc też możliwości wyboru standardu pomieszczeń. Warto jednak wiedzieć, że ceny wyjazdów, wycieczek i wczasów zmieniają się dziś z godziny na godzinę, warto więc obserwować oferty i czekać na okazję. Poza sezonem taka oferta może być naprawdę intratna, wiedzą o tym polujący na zniżki! Potężną zaletą wyjazdu poza typowo urlopowym sezonem jest za to o wiele mniejsze obłożenie hoteli, pensjonatów itp. Dlatego o ofercie Last Minute powinni pomyśleć także Ci, którzy szukają podczas wakacji większego spokoju, tak w hotelach, jak i miejscach atrakcji turystycznych.