baner dofinansowanie UE

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Gdańsk to miasto z ponadtysiącletnią tradycją, przez które przebiegał morski szlak handlowy. Spotkania kupców były więc doskonałą okazją do przenikania się licznych kultur, co znalazło odzwierciedlenie w lokalnej kuchni. Tradycyjne dania Pomorza i Kaszub uznawane są przez turystów za prawdziwe specjały, których nie sposób sobie odmówić podczas wizyty w tych rejonach. Podpowiadamy, co trzeba zjeść podczas urlopu w Trójmieście.

Dania główne

Wiele specjałów kuchni Pomorza i Kaszub trafiło na listę produktów tradycyjnych. Jest to spis prowadzony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zawierający produkty, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji. Podczas wizyty w Trójmieście nie sposób zatem ich nie spróbować. Kulinarną przygodę warto rozpocząć od wyjątkowych dań głównych. Jako że lokalna kuchnia w dużej mierze opiera się na rybach morskich, z pewnością nie powinno zabraknąć ich na talerzu. Dorsz smażony w maśle podawany z kluseczkami czy wyborne klopsiki przyrządzane z różnych gatunków ryb to tylko niektóre z rybnych dań, jakimi warto uraczyć swoje kubki smakowe. Nie sposób nie wspomnieć także o sławnej zupie rybnej, która przyrządzana jest najczęściej z łososia i dorsza z dodatkiem rakowych szyjek. Aby mieć pewność, że serwowane dania będą nie tylko smaczne, ale i zgodne z tradycyjnym smakiem, warto wybrać renomowaną restaurację w Gdańśku.

Oprócz ryb dania główne opierają się także na innych regionalnych produktach, wśród których obowiązkowo trzeba spróbować gęsi pomorskiej, która szczególnie na Kaszubach uznawana jest za wyborny przysmak. Tam też można spotkać się z zupą, która niekiedy budzi spore kontrowersje. Mowa tutaj o czerninie, której podstawowymi składnikami są rosół i krew kaczki lub gęsi.

Desery

Po zjedzeniu głównego posiłku przychodzi czas na deser. I choć niekiedy turyści mogą się zdziwić, kiedy w karcie dań zobaczą potrawę o nazwie ruchanki, z pewnością przypadnie im ona do gustu. Są to owalne racuszki z ciasta chlebowego lub mąki pszennej nadziewane jabłkiem, a następnie smażone w głębokim tłuszczu. Podaje się je z cukrem pudrem i sosem żurawinowym, a niekiedy także z gęstą śmietaną. Mimo że przepis jest niezwykle prosty, ruchanki są prawdziwym rarytasem dla miłośników słodyczy. Jeśli jednak w dalszym ciągu będzie im mało, mogą odwiedzić Festiwal Czekolady i Kawy, który każdego roku odbywa się w Gdańsku. A tam czekają niepowtarzalne smaki gdańskich pralinek marcepanowych czy gdańskiego tortu migdałowego, którego historia sięga dawnych spotkań w Dworze Artusa.

Kuchnia Trójmiasta jest niezwykle zróżnicowana i oparta przede wszystkim na wspaniałych, lokalnych produktach. Doskonałą okazją do skosztowania typowych, regionalnych dań jest coroczny Festiwal Kulinarny, gdzie można delektować się miejscowymi specjałami.