Fontanna Neptuna jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Gdańska. Umieszczona na Długim Targu, szybko stała się symbolem miasta i popularną atrakcją turystyczną. Ale jak powstała i kto jest autorem projektu tej słynnej fontanny? Z naszego dzisiejszego wpisu na blogu dowiesz się więcej na temat historii i znaczenia Fontanny Neptuna.
Powstanie projektu fontanny Neptuna
Fontanna Neptuna została zaprojektowana przez Abrahama van den Blocke i ukończona w 1633 roku. Wykonana jest z brązu i ozdobiona figurami Neptuna, bogów morza i syren. Projekt fontanny przedstawia potęgę morza i jego celem jest podkreślenie znaczenia morskiej historii Gdańska. Fontanna znajduje się na wysokości 4 metrów i jest otoczona basenem o średnicy 8 metrów. Same jej wymiary już robią na przyjeżdżających do miasta turystach bardzo duże wrażenie.
Z czego jeszcze jest znany Abraham van den Blocke – Projektant fontanny
Abraham van den Blocke był holenderskim rzeźbiarzem, któremu zlecono zaprojektowanie Fontanny Neptuna w 1633 roku. Był on znany na świecie ze swoich rzeźb i wcześniej już miał okazję stworzyć projekty wielu innych znanych fontann, zaprojektował m.in. fontanny w Amsterdamie, Rotterdamie i Utrechcie.
Van den Blocke był też zatrudniony w Gdańsku do zaprojektowania kilku pomników. Najważniejszym z nich jest bez wątpienia, także znajdujący się na ulicy Długiej, pomnik króla Jana III Sobieskiego. Decydując się na zarezerwowania noclegu w Gdańsku w hotelu Amber, turyści mają bardzo łatwy dojazd do obu tych zabytków.
Znaczenie Fontanny Neptuna dla Gdańska
Fontanna Neptuna jest jednym z najstarszych zabytków Gdańska i stanowi symbol jego bogatego dziedzictwa kulturowego. Szybko stała się bardzo ważnym punktem orientacyjnym w mieście i każdego roku jest odwiedzana przez tysiące turystów, którzy przychodzą podziwiać jej piękno i poznać jej historię. Fontanna służy jako przypomnienie, że Gdańsk przez wieki był ważnym miastem portowym, a dziś pozostaje ważną częścią polskiej kultury.